Harborside Academy  “No School” Chess Tournament

With thanks to our sponsors for their generous support:

Crawford Orthodontics (www.crawfordortho.com)

Thomas Eye Care (www.thomaseyecare.net)

 Tournament results are listed below.  They can also be downloaded as a PDF file at the bottom right (see the blue down arrow).


Pictures can be viewed and downloaded at this link:

https://picasaweb.google.com/109132966972518981969/HarborsideChessTournament10302015


Harborside Academy Chess Tournament           

          10/30/2015                  Participants:  48                             

          TD: Allan Cargille         Participants in KCA tournaments to date 2015-2016:  48

 

Section:K2 and K5 Combined                                                       

 

 No.            Name             Team  SpGr Pts  TBrk1  TBrk2  TBrk3  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5

    1 McCarthy, Jack            WESTEL 5  5  5.0   12.0   12.0   14.0 -X-   W6   W5   W2   W4

    2 Benzaquen, Ethan          KTECW  2  2  3.5   11.5   11.5    9.5  D7  W12  -X-   L1   W9

    3 Wasko, Lutice             ORIOLN 5  5  3.5    8.5    9.5    8.0  L4  D14  W13  W10   W5

    4 Bezotte, Dylan            FOREST 3  5  3.0   14.0   15.5   10.0  W3   L5   W6  W12   L1

    5 Meo, CJ                   PPELEM 5  5  3.0   14.0   15.0   11.0 W14   W4   L1   W7   L3

    6 Kubisiak, Lucas           KTECE  3  5  3.0   12.0   13.5    8.0  W8   L1   L4  W11  W12

    7 Bareket, Aya              COOKHM 2  2  3.0   11.5   12.5   10.0  D2  W13   W9   L5   D8

    8 Thomas, Jake              HARVEY 4  5  3.0   10.0   11.5    8.5  L6  W10  W11   D9   D7

    9 Beddigs, Max              PRLANE 4  5  2.5    8.5   13.0   10.0 W11  W15   L7   D8   L2

   10 Romanovic, Stasio         PPELEM 4  5  2.0    6.5   10.0    3.0 L15   L8  -B-   L3  W13

   11 Meo, Tyler                PPELEM 3  5  2.0    6.5    9.5    4.0  L9  -B-   L8   L6  W14

   12 Rizzo, Zachary            PPELEM 2  2  1.5    8.0   11.0    5.5 D13   L2  W14   L4   L6

   13 Chen, Stephanie           KTECW  1  2  1.0    7.0   10.5    3.5 D12   L7   L3  D14  L10

   14 Chen, Lauren              KTECW  4  5  1.0    7.0   10.5    3.0  L5   D3  L12  D13  L11

   15 Harper, Jaylen (WITHDREW) SOMERS 5  5  1.0    1.5    4.0    5.0 W10   L9  ---  ---  ---

 

K-2 Section Top 3

K-5 Section Top 3 (including Ties)

Sportsmanship prizes


Section:K8                                                               

 

 No.            Name             Team  SpGr Pts  TBrk1  TBrk2  TBrk3  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5

    1 Chaudhuri, Shantanu       LONGMS 8  7  5.0   13.0   15.0   15.0 W10   W3   W2   W5   W4

    2 D'Souza, Sean             WAKSTM 8  8  4.0   13.0   13.0   12.0 W14   W8   L1   W7   W3

    3 Li, Timothy               BULLEN 8  7  3.0   14.5   15.5   10.0 W13   L1   W8   W6   L2

    4 Vilchis-Gallardo, Lesar   LINCMS    7  3.0   13.0   15.0   11.0  W9   W7   L5  W10   L1

    5 Cargille, John            ASCS   8  6  3.0   12.0   13.0   10.0 D12  W13   W4   L1   D7

    6 McCutchan, Iain           HARBOR 8  8  3.0   10.0   12.0    8.0  L7  W10   W9   L3  W11

    7 Smiley, Xavier            LANCE  8  6  2.5    9.0   15.0    8.5  W6   L4  W11   L2   D5

    8 Plutchak, Daniel          LANCE     6  2.5    7.5   12.5    7.0 W11   L2   L3   D9  W13

    9 Jensen, Lukas             LANCE  8  6  2.5    7.0   10.0    6.0  L4  W14   L6   D8  W12

   10 Jackson, Wayne            LANCE  8  6  2.0    7.5   12.5    4.0  L1   L6  W12   L4  W14

   11 Diaz, Gino                LINCMS 8  7  2.0    7.5   10.5    6.0  L8  W12   L7  W13   L6

   12 Bezotte, Dustin           LANCE     6  1.5    6.5    9.5    4.5  D5  L11  L10  W14   L9

   13 Kubisiak, Mireya          LANCE  8  6  1.0    7.5   10.5    3.0  L3   L5  W14  L11   L8

   14 Williams, Brodie          BULLEN 8  6  0.0    7.0   11.0    0.0  L2   L9  L13  L12  L10

 

K-8 Section Top 3 (Including Ties)

Sportsmanship prize

 

Section:K12                                                              

 No.            Name             Team  SpGr Pts  TBrk1  TBrk2  TBrk3  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5

    1 Bareket, Adam             COOKHM H  5  5.0   12.5   14.5   15.0 W12   W5   W7   W3   W6

    2 Mehta, Shyam              INDTRL H 12  4.0   12.0   12.5   12.0 W19   W8   L3  W10   W5

    3 Schmidt, Gable            LAKEVU H  9  3.5   15.5   18.5   12.5  W6   W9   W2   L1   D4

    4 Wellens, Hunter           TREMPR    9  3.5   11.5   12.0    9.5  L5  W18  W12   W7   D3

    5 Cargille, Thomas          LAKEVU H 11  3.0   15.5   18.5   10.0  W4   L1   W8   W9   L2

    6 Mackay, Vincent           INDTRL H 12  3.0   13.0   14.5    9.0  L3  W15  W10  W14   L1

    7 Claypool, Zach            INDTRL H 10  3.0   12.5   13.0   10.0 W18  W13   L1   L4  W15

    8 Cargille, Maria           HARBOR H  9  3.0   11.0   12.5    8.0 W14   L2   L5  W13  W16

    9 Hartnell, Chase           HARBOR H  9  3.0   10.5   12.5    9.0 W16   L3  W13   L5  W12

   10 Zgorzelski, Seth (Peterson)LAKEVUH  9  3.0   10.0   10.0    9.0 -B-  W17   L6   L2  W14

   11 Mason, Kyantai            HARBOR H  9  2.5    5.5    7.5    4.0 L13  L12  -B-  D15  W17

   12 Lattimore, Jordan         LAKEVU H 10  2.0    9.0   14.0    6.0  L1  W11   L4  W19   L9

   13 Glogovsky, David          LAKEVU H 12  2.0    8.5   11.5    6.0 W11   L7   L9   L8  W18

   14 Bell, Zach                TREMPR H  9  2.0    7.5   10.5    6.0  L8  -B-  W16   L6  L10

   15 Krug, Mat                 LAKEVU    9  2.0    7.0   10.0    6.5 D17   L6  W19  D11   L7

   16 Schaffrick, Luke          LAKEVU H 12  2.0    6.5    9.5    6.0  L9  W19  L14  W17   L8

   17 Schaffrick, Noah          INDTRL H 11  1.5    6.5    9.0    5.5 D15  L10  W18  L16  L11

   18 Conley, Caedmon           LAKEVU   10  1.0    6.5   10.0    1.0  L7   L4  L17  -B-  L13

   19 Diaz, Erik                HARBOR H 10  1.0    6.0   10.0    0.0  L2  L16  L15  L12  -B-

 

K-12 Section Top 3 (Including Ties)

Sportsmanship prize

 

Harborside Tournament – K-2 and K-5 Elementary Combined                   Team Standings

 

Plc  Code       Name (Players:Top 4 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

 

  1 PPELEM Pleasant Prairie Elementary (4)        8.5   45.5   23.5  133.5   21.0

             Meo, CJ (3.0,500)

             Romanovic, Stasio (2.0,400)

             Meo, Tyler (2.0,300)

             Rizzo, Zachary (1.5,200)

  2 KTECW  KTEC West (3)                          5.5   32.5   16.0  101.0   18.0

             Benzaquen, Ethan (3.5,200)

             Chen, Stephanie (1.0,100)

             Chen, Lauren (1.0,400)

 

Trophy Winners


Harborside Tournament – Upper Division – K-8 and K-12 Combined

 

Plc  Code       Name (Players:Top 4 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

 

  1 LAKEVU Lakeview Technology Academy (8)       11.5   61.0   37.5  178.0   53.5

             Schmidt, Gable (3.5,900)

             Cargille, Thomas (3.0,1100)

             Gzorzelski, Seth (Peterson (3.0,900)

             Lattimore, Jordan (2.0,1000)

             Glogovsky, David (2.0,1200)

             Krug, Mat (2.0,900)

             Schaffrick, Luke (2.0,1200)

  2 INDTRL Indian Trail High School (4)          11.5   49.0   36.5  153.0   42.0

             Mehta, Shyam (4.0,1200)

             Mackay, Vincent (3.0,1200)

             Claypool, Zach (3.0,1000)

             Schaffrick, Noah (1.5,1100)

  3 LANCE  Lance Middle School (6)                9.5   50.0   25.5  153.0   30.0

             Smiley, Xavier (2.5,600)

             Plutchak, Daniel (2.5,600)

             Jensen, Lukas (2.5,600)

             Jackson, Wayne (2.0,600)

  4 HARBOR Harborside Academy (4)                 9.5   42.5   21.0  135.0   28.0

             Hartnell, Chase (3.0,900)

             Cargille, Maria (3.0,900)

             Mason, Kyantai (2.5,900)

             Diaz, Erik (1.0,1000)

  5 TREMPR Tremper High School (2)                5.5   22.5   15.5   71.5   18.5

             Wellens, Hunter (3.5,900)

             Bell, Zach (2.0,900)

  6 LINCMS Lincoln Middle School (2)              5.0   25.5   17.0   74.5   19.0

             Vilchis-Gallardo, Lesar (3.0,700)

             Diaz, Gino (2.0,700)

  7 BULLEN Bullen Middle School (2)               3.0   26.5   10.0   74.5   13.0

             Li, Timothy (3.0,700)

             Williams, Brodie (0.0,600)


Ċ
Allan C,
Nov 7, 2015, 8:04 PM